Państwowe Muzeum na Majdanku
Adres:
20-325 Lublin
wstęp wolny
ze względu na prezentowaną tematykę
zwiedzanie zalecane od 14 roku życia
Kontakt:
Godziny otwarcia:
pon.-niedz.: 9.00-18.00
w soboty i niedziele o godz. 11.00
zwiedzanie muzeum z przewodnikiem
bez konieczności rezerwacji
Strona:
Pierwsze muzeum tego typu na świecie, utworzone w listopadzie 1944 roku na terenie byłego obozu koncentracyjnego. Ekspozycję urządzono w dziewięciu obiektach historycznych, obejmujących: barak łaźni obozowej, bunkier komór gazowych, III pole więźniarskie, dawne magazyny gospodarcze i krematorium.
WYSTAWY STAŁE:
Więźniowie Majdanka
barak nr 62 / wt.-niedz. 9.00–17.00
Ekspozycja przywołuje pamięć o więźniach KL Lublin. Oprócz zdjęć, biogramów i osobistych pamiątek znalazły się tu audiowizualne relacje więźniów oraz nowoczesne aplikacje multimedialne poświęcone historii obozu, w tym archiwalny film nakręcony w 1944 roku przez sowieckich filmowców.
Zagłada Żydów w ramach niemieckiej akcji „Reinhardt”
barak nr 55 / wt.-niedz. 9.00–18.00
Wystawa przybliża zagadnienie masowej eksterminacji Żydów w Generalnym Gubernatorstwie przeprowadzonej przez Trzecią Rzeszę w latach 1942–43. W obozach zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince, a także w obozie koncentracyjnym na Majdanku niemieccy i austriaccy naziści zamordowali wówczas ponad 1,5 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Wśród ofiar, obok stanowiących większość Żydów polskich, byli również obywatele: Niemiec, Austrii, Czechosłowacji, Holandii, Francji, Grecji i innych państw. Na 16 planszach przedstawiono genezę i chronologię zbrodni, jej sprawców i główne miejsca eksterminacji. Teksty historyczne zostały zilustrowane zdjęciami, dokumentami i mapami.
Lublin w czasie okupacji niemieckiej
barak nr 44 / wt.-niedz. 9.00–18.00
Wystawa składa się z 10 tablic dokumentujących okupacyjną historię Lublina. Historyczne komentarze oraz archiwalne i współczesne zdjęcia przybliżają dzieje miejsc i budynków na terenie miasta, które odegrały szczególną rolę podczas okupacji niemieckiej.
Majdanek – przeszłość i teraźniejszość
barak nr 43 / wt.-niedz. 9.00–18.00
Ekspozycja składa się z 13 par fotografii archiwalnych i współczesnych, prezentujących teren byłego obozu i zmiany jakie zaszły w nim w ciągu 70 lat. Większość zdjęć archiwalnych pochodzi z okresu tuż po likwidacji obozu, zaś współczesne fotografie wykonano w 2015 r. Ich zestawienie pozwala ocenić stopień zachowania obiektów i pozostałości obozowych.
WYSTAWY CZASOWE:
Pamięć miejsca – fotografie ze zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku
Centrum obsługi zwiedzających / wt.-niedz. 9.00–17.00
Fotografia dokumentuje rzeczywistość, jednocześnie kreując jej obraz zgodnie z wrażliwością i punktem widzenia autora. Dwoista natura tego medium jest szczególnie widoczna w kontekście miejsca, jakim jest teren byłego obozu koncentracyjnego. Wykonane w tej przestrzeni zdjęcia są artystycznym wyrazem pamięci i hołdu dla ofiar, a jednocześnie mają wartość dokumentalną pokazując nieistniejące już obiekty i przemiany poobozowego krajobrazu. Skłaniają do refleksji nad historią i jej znaczeniem dla współczesności. Początkiem kolekcji fotografii w zbiorach Muzeum były prace artystów biorących udział w konkursach oraz wystawach organizowanych w latach 60. XX w. Wśród prezentowanych kadrów znaczące miejsce zajmują prace lubelskich twórców związanych z fotoklubem „Zamek” oraz grupą twórczą „Plama”.
„Tu śmierć”. Obozy III Rzeszy
ścieżka historyczna wzdłuż III i IV pola więźniarskiego / wt.-niedz. 9.00–18.00
Ekspozycja stanowi kompendium wiedzy na temat różnego typu niemieckich obozów od momentu dojścia Adolfa Hitlera do władzy w 1933 r. do zakończenia II wojny światowej w 1945 r. Ekspozycja składa się z 19 plansz, na których oprócz tekstów prezentowane są fotografie historyczne, cytaty z relacji ocalałych, statystyki oraz mapy.
Przestrzeń pamięci. Topografia KL Lublin a teren Państwowego Muzeum na Majdanku
przestrzeń ekspozycyjna przed Centrum obsługi zwiedzających / wt.-niedz. 9.00–18.00
Znajdujące się w zbiorach Muzeum plany i mapy, zarówno te opracowane przez Niemców w czasie budowy obozu, jak i związane z powojenną działalnością muzeum, pozwalają na zilustrowanie przekształceń topografii Majdanka, aż do czasów współczesnych. Pomaga to zrozumieć, dlaczego doszło do zniszczenia części historycznej substancji budowlanej oraz które jej elementy zachowano w przestrzennym ukształtowaniu miejsca pamięci. Przestrzeń, którą w czasie wojny zajmował obóz, zmieniała się również po wyzwoleniu Lublina spod okupacji niemieckiej i utworzeniu w listopadzie 1944 r. Państwowego Muzeum na Majdanku. Współczesny krajobraz muzeum nie obejmuje całości terenu byłego KL Lublin i jest wypadkową kilku powojennych koncepcji jego zagospodarowania.