Wydarzenia
Zobacz wszystkieDemakijaż – 9. Festiwal Sztuki Kobiet
Bilety:
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Na warsztaty obowiązują zapisy.
Terminy:
Przed nami 9. edycja Festiwalu Sztuki Kobiet – Demakijaż. W dniach 13–15 grudnia zaprosimy Was do odkrywania kobiecej sztuki w jej najpiękniejszej i najbardziej różnorodnej odsłonie.
Z całego świata przywędrowały do nas historie, które poruszają, inspirują i zachęcają do głębszego zrozumienia doświadczeń kobiet w ich wielu wymiarach – od osobistych przeżyć po ważne społeczne kwestie. W tym roku wybierzemy się na nowe tematyczne ścieżki, ale wrócimy także do tych, które już znamy z poprzednich edycji Festiwalu. Po raz kolejny pokażemy kobiecą twórczość z innej perspektywy. Zobaczymy ją przez pryzmat kina, muzyki, sztuki rękodzielniczej oraz gorących dyskusji o tym, jak kobieca sztuka może inspirować i łączyć.
Festiwal oficjalnie otworzy film „Tako rzecze Peaches”, który stanowi zapis drogi życiowej kanadyjskiej artystki Merrill Nisker. Zobaczymy też film „Nie jesteś sama”, gdzie bohaterkami są przyjaciółki i aktywistki tworzące w Polsce Aborcyjny Dream Team. Z kolei produkcja „REAS” to kolektywne dzieło, w którym bohaterki tańczą i śpiewają o swojej więziennej przeszłości w Buenos Aires. Przed nami także kolejne festiwalowe spotkanie ze współczesną kinematografią z Wysp Karaibskich, czyli blok krótkich metraży przygotowany we współpracy z Hairouna Film Festival. Festiwal zamknie projekcja „Immortals”, gdzie w trzech rozdziałach śledzimy losy bohaterek_rów po „rewolucji październikowej” w Iraku. Milo i Khalili odzwierciedlają dwie strony społeczeństwa podzielonego ze względu na płeć. W programie nie zabraknie także kilku bloków krótkich metraży z cyklu Let’s Start the Revolution.
Demakijaż to festiwal łączący sztukę, wyraz i spotkania. Podczas panelu „Gdzie nas nie słychać” osoby Głuche porozmawiają o dostępności kultury i wykluczeniu. Dyskutować będziemy także o czarnym feminizmie w Polsce, intersekcjonalności i reprezentacji czarnych kobiet. Warsztat makramy pozwoli na naukę tworzenia kwietników i budowanie społeczności. Warsztat 5D, prowadzony z Fundacją Feminoteka, pomoże reagować na molestowanie w przestrzeni publicznej. Zwieńczeniem pierwszego dnia będą energetyczne sety didżejek Matki Boskiej Rejwowej i Matki Boskiej Kapslokowej.
13.12 / piątek
godz. 18:00 – Let’s Start The Revelution I – blok krótkich metraży / Kino CK
godz. 20:00 – Film otwarcia: Tako rzecze Peaches / Kino CK
godz. 22:00 – Afterparty Demakijaż: Matka Boska Rejwowa & Matka Boska Kapslokowa / Kawiarnia Centralna
14.12 / sobota
godz. 12:00 – Warsztaty z robienia makramowych kwietników + Community building / Sala prób nr 2
godz. 14:00 – Let’s Start The Revelution II – blok krótkich metraży / Kino CK
godz. 15:30 – Gdzie nas nie słychać – panel Głuchych kobiet o sztuce / Kino CK
godz. 17:00 – Nie jesteś sama + dyskusja / Kino CK
godz. 18:00 – Let’s Start The Revelution III – blok krótkich metraży / Salon Syrena (ul. Wyszyńskiego 4)
godz. 19:30 – REAS / Kino CK
godz. 20:00 – Cudowne Lata & ania cringe [16+] – koncert / Bałagan, ul. Grodzka 5a
15.12 / niedziela
godz. 13:00 – Let’s Start The Revelution IV– blok krótkich metraży / Kino CK
godz. 13:00 – Jak reagować na molestowanie w przestrzeni publicznej – Szkolenie 5D z Fundacją Feminoteka / Sala Jasna 105a
godz. 15:00 – Karaibskie głosy: blok krótkich metraży + dyskusja „Czarny feminizm w Polsce” / Kino CK
godz. 17:00 – Let’s Start The Revelution V – blok krótkich metraży / Kino CK
godz. 19:00 – Film zamknięcia: Immortals / Kino CK
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Na warsztaty obowiązują zapisy.