Wydarzenia
Zobacz wszystkieManifesty dla przyszłości: Maja ∀. Ngom – Gruba skóra

Polsko-senegalska artystka wizualna mieszkająca w Londynie. Absolwentka Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie równolegle studiowała w Instytucie Kulturoznawstwa. Ukończyła również studia na Wydziale Sztuki w Royal College of Art w Londynie. W swojej twórczości łączy fotografię, tekst i rzeźbę.
Inspiracją dla jej prac są formy naturalne oraz różnorodność technik i materiałów. W poszukiwaniach artystycznych często sięga po motywy autobiograficzne oraz zagadnienia związane z badaniem pojęcia Czarności (Blackness) w kontekście ukształtowanym na gruncie polskim. Operując metaforami architektonicznymi i porowatą granicą między patrzącym a oglądanym, „Gruba skóra” rozważa, co znaczy być jednocześnie wewnątrz i na zewnątrz – widzianym, ukrytym i wyobrażonym.
Manifesty dla przyszłości
opieka kuratorska: Magdalena Franczak, Ludomir Franczak
Kontynuacja projektu o tym samym tytule, który był realizowany w 2021 roku w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” w Lublinie. Miał on formę siedmiu realizacji (Manifestów) eksponowanych na słupie przed domem kultury, który w tamtych, pandemicznych, warunkach był jednym z możliwych sposobów komunikacji z mieszkańcami dzielnicy. Organizatorzy zadawali wtedy pytania o rolę artysty, odbiorcy i instytucji kultury w zmieniającej się rzeczywistości. Tymczasem, patrząc z dzisiejszej perspektywy na rok 2021, znaleźliśmy się w przyszłości. Jak zatem ona wygląda? Jakie są wyzwania, które stoją przed nami i czy są one tak różne od tych sprzed trzech/czterech lat?
Manifesty opowiadając o problemach współczesności, wypracowują nowe rozwiązania, kreując pozytywny obraz świata. Jest to cykl wystaw, działań performatywnych i spotkań, którym towarzyszy będzie publikacja dostępna w wersji drukowanej i cyfrowej. Projekt jest próbą wyartykułowania konieczności uważnego spojrzenia na nasze wzajemne relacje, szczególnie w miejscach, w których toczy się dialog i gdzie jest on możliwy.