Wydarzenia
Zobacz wszystkieOgólnopolski Festiwal Animacji „O!PLA”

Ogólnopolski Festiwal Animacji „O!PLA” to oddolna, niezależna inicjatywa będącą przede wszystkim próbą odzyskania kontaktu i (od)budowania relacji pomiędzy polskim widzem (w każdym wieku!), a polską animacją autorską, a także – za sprawą projektów towarzyszących – promocją, w kraju i za granicą, jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki.
Pokazy trzech kategorii filmów animowanych biorących udział w konkursie głównym O!PLA 2025, w którym jury są wyłącznie widzowie!
Kategoria Studencka
Obejmuje filmy zrealizowane przez osoby studiujące w szkołach artystycznych, bądź innych uczelniach wyższych.
Łączny czas – 1 godz. 24 min.
Program:
CECHY WSPÓLNE (2024, 02:11), Paweł Okoński, Marta Sundmann, Maciej Miecznikowski, Wiktoria
Witkowska, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Animacja przedstawia przeplatające się losy osoby w kryzysie bezdomności i gołębia. Dwa istnienia, które funkcjonują na marginesie miejskiej rzeczywistości.
CZTERY ŚCIANY PAMIĘCI (2024, 11:46), Joanna Płatek, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny
Abakanowicz w Poznaniu
Historia o dziewczynce, która chcąc uciec przed własnym strachem, przez przypadek zatrzaskuje się razem z nim w małej chatce w lesie. Zamknięta w czterech ścianach, bez możliwości wyjścia, musi radzić sobie z głodem, zimnem oraz strachem przed czymś co niegdyś chciało ją skrzywdzić… a teraz leży martwe obok niej.
FEEL LIKE HOME (2024, 05:45), Aneta Siurnicka, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny
Abakanowicz w Poznaniu
Kilka osób z różnych stron świata, poznanych przez autorkę w trakcie podróży, odpowiada na pytanie, czym jest dla nich dom. Równolegle do ich wypowiedzi, główna bohaterka wyrusza w podróż, aby odnaleźć własną odpowiedź na to pytanie.
JAK BYĆ MĘCZENNIKIEM (2023, 08:50), Maks Rzontkowski, Uniwersytet Artystyczny im.
Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
Antoś jest uosobieniem dobroci, czasem aż do przesady. Od wybierania najmniejszego kawałka ciasta w szkole po pomaganie zagubionym obcym w mieście – jego życzliwość nie zna granic. Dodatkowo, dzieli mieszkanie z olbrzymim Aniołem.
MOJA MAMA (2024, 12:45), Agnieszka Popińska, PWSFTviT w Łodzi To jest film o mojej mamie… a może raczej to co chciałabym jej powiedzieć. Krótka, żartobliwa historia o kłótniach, dorastaniu i relacji mamy z córką.
NATSUKASHII (2024, 04:00), Małgorzata Szczepańczyk, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława
Strzemińskiego w Łodzi
„Natsukashii” to film animowany składający się z epizodów z życia codziennego. Głównym zamysłem animacji było pokazanie ruchomego szkicownika, zawierającego rysunki oraz szkice nawiązujące do przyjemnych i błogich wspomnień.
OSTATNI CZŁOWIEK NA ZIEMI (2023, 04:04), Joanna Żybul, PWSFTviT w Łodzi
Główny bohater zostaje sam na świecie. Przechadzając się po pustym mieście, rozważa nad tym co go
czeka.
PANIE PROFESORZE! (2023, 15:02), Dominika Tkaczyk, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny
Abakanowicz w Poznaniu W świecie pełnym absurdu i zakochanych w perfekcyjnym Profesorze Profesiurskim studentów, jego współpracownicy skazują Profesora na karę śmierci. Na pomoc rusza jednak jedna z jego zauroczonych studentek – niepotrafiąca mówić – Panna Haczyk.
PHYSARUM POLYCEPHALUM (2024, 04:44), Kamila Tomczyk, Uniwersytet Komisji Edukacji
Narodowej w Krakowie
„Physarum Polycephalum” to paradokumentalna animacja przybliżająca mikroskopijne sekrety fascynującego jednokomórkowego stworzenia.
ROSÓŁ Z KACZKI (2024, 04:41), Maria Dakszewicz, PWSFTviT w Łodzi
Zmęczony nocnym życiem bohater, zażywa kąpieli i wchodzi w dialog z gumową kaczuszką. Wspólnie udają się w napędzaną głodem podróż po miejskich jadłodajniach i wspomnieniach minionego wieczoru.
SHEEP OUT (2023, 08:08), Zofia Klamka, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Historia o pedantycznej animatorce, która prowadzi rutynowy tryb życia, przemieszczając się wyłącznie między domem a pracą. Pogrążona w marazmie coraz bardziej izoluje się od świata zewnętrznego aż do momentu znalezienia obrazka z owcą, który wskutek absurdalnych wydarzeń wyciągnie ją z apatii. To symboliczna historia o konfrontacji z lękiem oraz wyjściu ze strefy komfortu, luźno inspirowana książką Haruki Murakami’ego „Przygoda z owcą”.